Polish Heritage Days- 4 maja moc była z nami


Akademia Młodych Dziennikarzy 
na zdjęciu z Konsulem RP w Manchesterze Michałem Mazurkiem i MP Dame Nia Griffith


Polish LUDEK DAY 24

Piękny czas, wyjątkowy. Czwartego maja moc była z nami. Pogoda dopisała, było wzruszająco. Padły konkretne i budujące słowa na temat naszej obecności w Walii i Wielkiej Brytanii, a zabawa była przednia.
Celebrowaliśmy bogactwo kulturowe i historyczne Polski. To świetna okazja aby tym wszystkim co najlepsze podzielić się z lokalną społecznością.
Jednym z najbardziej wzruszających momentów była ceremonia podniesienia polskiej flagi. Gest ten w tym wyjątkowym miejscu symbolizuje szacunek i pamięć o polskim dziedzictwie oraz wzajemną solidarność. To historyczne wydarzenie podkreśla znaczenie integracji i przyjaźni polsko-walijskiej.
Z tej okazji hymn państwowy odśpiewały dwa chóry: Wesołe nutki- chór dziecięcy z Llanelli pod dyrekcją pani Urszuli Krysztoforskiej oraz Chór Ptasie Radio Cymru.
Wydarzenie było częścią szerszych obchodów Polish Heritage Days, które mają na celu promowanie polskiej kultury, dziedzictwa poprzednich pokoleń oraz wkładu Polaków w życie kulturalne, ekonomiczne i społeczne Walii, a także Wielkiej Brytanii.
Tego dnia wszystkie serca przybrały biało- czerwony kolor. To był nasz dzień, pełen radości, który spędziliśmy z przyjaciółmi, ciesząc się chwilą, chwaląc bogactwo polskiej kultury, historii i tradycji.

 Polish Heritage Day in Cardiff, 4 May 2024, was a vibrant celebration of Polish culture and its rich contribution to Welsh society. Yesterday's event at the iconic Cardiff Castle is a symbol of the unity and togetherness of Poland and Wales. It was a day when the Polish flag, flies proudly alongside the Welsh dragon, reflecting the spirit of togetherness and mutual respect.

It was the day when the Welsh made a beautiful gesture - the Polish flag was hoisted on the mast. This underlined the significance of the occasion. It is not only a tribute to the past, but also a forward-looking gesture that embraces the contribution of the Polish community both historically and in contemporary Welsh society.
ART

Ps.

Pochodzimy z różnych środowisk; jesteśmy Polakami, wielokulturowość i odmienność od zawsze była, jest i będzie częścią naszej tożsamości narodowej. To przyjaźń i życzliwość są fundamentami, które pomagają budować silne i zjednoczone wspólnoty. To one pozwalają nam przekraczać granice i różnice, tworząc przestrzeń, w której każdy czuje się akceptowany i doceniany.

Nasze działania będą zawsze przesiąknięte profesjonalizmem i miłością, a przyjaźń i życzliwość naszymi przewodnikami.


Bycie patriotą i ambasadorem Polski w Europie i Walii to wielowymiarowa rola, która łączy w sobie miłość i szacunek do własnego kraju z otwartością na współpracą z krajem, który stał się naszym nowym domem.  

Patriotyzm na miarę XXI wieku to umiłowanie historii, tradycji, języka i kultury Polski. To również kultura osobista, edukacja, i pielęgnowanie narodowej tożsamości i dziedzictwa. ale nie wolno zaniedbywać i szanować różnorodność i tradycji innych narodów. 

Bycie twarzą Polski za granicą to promowanie jej interesów oraz pozytywnego wizerunku. to dyplomacja, budowanie mostów między wspieranie współpracy i dialogu. 

Dzielenie się wiedzą o Polsce, jej historii i kulturze, a jednocześnie nie zamykanie się w swoich przekonaniach ale ich rozwijanie. To także uczenie się od innych, to bycie przyzwoitym w stosunku do innych, to mowa ciała, uśmiech, gesty.  

Każdy z nas jest ambasadorem Polski w Walii, bez względom kim jest, kalie ma pochodzenie i wykształcenie. Promowanie pozytywnego wizerunku Polski to nie tylko obowiązek ale także kwestia przyzwoitości. To równowaga pomiędzy zachowaniem własnej unikalności, a byciem częścią europejskiej wspólnoty. To również odpowiedzialność za przedstawianie Polaków i Polski jako kraju nowoczesnego, otwartego i przyjaznego, który jest integralną częścią zjednoczonej Europy. Naszym obowiązkiem jako ambasadorów jest także edukacja zarówno młodego pokolenia jak i starszego pokolenia Polonusów, które swoją wiedzę o Polsce jej historii, geografii czerpie z nauk nabytych w PRL-u i wciąż wspomnieniami wraca jedynie do nauk tamtego systemu. A przecież wciąż pojawiają się nowe fakty, okoliczności , nowi świadkowie. Historia Polski i polskiej emigracji jest żywa. I to jest budujące.

Ludek, Zuzka- dziękujemy za piękne chwile. Za to, że razem z wami i dzięki wam, każdego dnia nasze stowarzyszenie rośnie w siłę. Wspólnie możemy więcej.  Wielokrotnie przekonaliśmy się, że o każdej porze dnia i nocy możemy liczyć na siebie w każdej sprawie. 

Dziękujemy za kolejny rok.  

Agnieszka Raduj-Turko







































Dialog Powraca w dobrej formie. 
Magazyn dla i o Polonii w Walii od 2010 roku.
Projekt makiety i okładka Paulina Czubatka 

To już 3 numer magazynu Dzieci Dwóch Smoków i Dialog Junior
Redakcja Młodzieżowa 

Ps.

Pochodzimy z różnych środowisk; jesteśmy Polakami a wielokulturowość i odmienność od zawsze była, jest i będzie częścią naszej tożsamości narodowej. To przyjaźń i życzliwość są fundamentami, które pomagają budować silne i zjednoczone wspólnoty. To one pozwalają nam przekraczać granice i różnice, tworząc przestrzeń, w której każdy czuje się akceptowany i doceniany.

Niech więc nasze działania będą zawsze przesiąknięte profesjonalizmem i miłością, a przyjaźń i życzliwość staną się naszym codziennym przewodnikiem.


Bycie patriotą i ambasadorem Polski w Europie i Walii to wielowymiarowa rola, która łączy w sobie miłość i szacunek do własnego kraju z otwartością na współpracą z krajem, ktory stal sie naszym nowym domem.  

Patriotyzm na miarę XXI wieku to umiłowanie historii, tradycji, języka i kultury Polski. To również kultura osobista, edukacja, i pielęgnowanie narodowej tożsamości i dziedzictwa. ale nie wolno zaniedbywać i szanować różnorodność i tradycji innych narodów. 

Bycie twarzą Polski za granicą to promowanie jej interesów oraz pozytywnego wizerunku. to dyplomacja, budowanie mostów między wspieranie współpracy i dialogu. 

Dzielenie się wiedzą o Polsce, jej historii i kulturze, a jednocześnie nie zamykanie się w swoich przekonaniach ale ich rozwijanie. To także uczenie się od innych, to bycie przyzwoitym w stosunku do innych, to mowa ciała, uśmiech, gesty.  

Bycie patriotą i ambasadorem Polski w Europie to nie tylko kwestia tożsamości, ale również działania. To równowaga między zachowaniem własnej unikalności a byciem częścią większej, europejskiej wspólnoty. To również odpowiedzialność za prezentowanie Polski jako kraju nowoczesnego, otwartego i przyjaznego, który jest integralną częścią zjednoczonej Europy. 

Ludek, Zuzka- dziękujemy za piękne chwile. Za to, że dzięki wam i razem z wami, każdego dnia nasze stowarzyszenie rośnie w siłę. Wspólnie możemy więcej.  Wielokrotnie przekonaliśmy się, że o każdej porze dnia i nocy możemy liczyć na siebie w każdej sprawie. 

Dziękujemy za kolejny rok.  

Agnieszka Raduj-Turko


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Bóg się rodzi" Koncert kolęd w Llanelli

Przeczytał „Go Home Polish” i poszedł - wystawa Michała Iwanowskiego w Muzeum Narodowym w Cardiff

Cykl „Wszystkie formy literackie”: Supernadwrażliwość, czyli muzyka i poezja Mariusza Sobańskiego