DEWI SANT - najważniejszy dzień w walijskim kalendarzu

1 marca od czasów średniowiecznych obchodzony jest jako dzień świętego Dawida. Ten słynny patron Cymru urodził się w Caerfain na południu Walii. Całe życie poświęcił na nauki o Bogu i ascezę. Ufundował wiele klasztorów oraz był podobno sprawcą cudów i uzdrowień.

Data jego śmierci to 1 marca 589 roku. W jej rocznicę cały naród celebruje pamięć o świętym i dumę z walijskiej tożsamości. Ze świętym Dawidem związane są narodowe symbole Walii: żonkil i por. Gdy w dzień jego śmierci, Walijczycy wychodzą świętować, na polach i w parkach rozkwitają wiosenne żonkile. Por natomiast związany jest z pokonaniem w bitwie Anglosasów. Św. Dawid doradził Walijczykom przypiąć do hełmów pory, co pozwoliło odróżnić wroga i wygrać bitwę. Szczątki świętego spoczywają w katedrze w St Davids, Pembrokeshire, gdzie za życia ufundował on klasztor. W XII wieku papież ogłosił St Davids miejscem pielgrzymkowym (2 pielgrzymki do St Davids miały tą samą wartość co jedna do Rzymu).

1 marca dzieci zakładają do szkoły tradycyjne stroje, dorośli noszą koszulki z czerwonym smokiem lub czarno żółtym krzyżem św. Dawida. Popularnym daniem na ten dzień jest zupa z pora, lobscouse (gulasz warzywno- mięsny) oraz welsh cakes. Organizowane są koncerty i pochody. Wiele historycznych atrakcji turystycznych oferuje 1 marca darmowe wstępy (Portmeirion).

Olimpia Bork


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Bóg się rodzi" Koncert kolęd w Llanelli

Przeczytał „Go Home Polish” i poszedł - wystawa Michała Iwanowskiego w Muzeum Narodowym w Cardiff

Cykl „Wszystkie formy literackie”: Supernadwrażliwość, czyli muzyka i poezja Mariusza Sobańskiego