Wspólnie zatańczyli poloneza i śpiewali kozackie dumki

Mamy zbliżony język i podobną kulturę, mamy słowiańskie dusze – takie słowa zabrzmiały ze sceny podczas pierwszego w dziejach Llanelli Dnia Polsko – Ukraińskiego. Impreza odbyła się 13 maja, w The New Selwyn Samuels Centre. Jak oceniali uczestnicy, tak bogatego i różnorodnego kulturalnie, tak przesyconego poczuciem międzynarodowej wspólnoty dnia, jeszcze nie było.



Wiele emocji wzbudził występ Zespołu Pieśni i Tańca „Wieśniacy” z Birmingham. Młodsza grupa zaprezentowała tańce z rejonu wiślańskiego z Lubelszczyzny, starszy zespół zaś ludowe tańce z Sieradza, z centralnego Mazowsza. –Dzięki takim inicjatywom możemy tańczyć i istnieć, pokazywać naszą polską, ludową kulturę – mówiła Monika Czech, choreografka Zespołu „Wieśniacy”. Na koniec występu cała sala odtańczyła polskiego poloneza.

- Gdy oglądam te tańce, słyszę te melodie to z dumą noszę ten krakowski strój i cieszę się, że jestem Polką – mówiła wzruszona Joanna Drozdek, dyrektorka Polskiej Szkoły w Llanelli „Małe Orły”.

Ukraiński zespół taneczny „Słoneczniki” wywołał wielkie poruszenie. Ukrainki zaprezentowały przepiękną choreografię i wzbudziły podziw publiczności. Na bandurze- tradycyjnym instrumencie ukraińskim, zagrała artystka Liza Kalinowa.

Między występami uczestnicy eventu mogli skosztować tradycyjnych potraw kuchni ukraińskiej i polskiej. Była również możliwość zakupienia rękodzieła. Wielkim powodzeniem cieszyła się wystawa polskich komiksów, gdzie goście mogli zobaczyć wszystkie zeszyty "Tytusa, Romka i A'Tomka" oraz "Kajka i Kokosza". Nie zabrakło rysowanego przez Grzegorza Rosińskiego "Thorgala". 

Dzieci miały możliwość skorzystania z zajęć w kąciku plastycznym zorganizowanym przez Llanelli After School Club oraz z zabawy w wielkim, dmuchanym zamku.

Wzruszenie i entuzjazm wzbudził występ uczniów z Polskiej Szkoły „Małe Orły” w Llanelli. Dzieci zaśpiewały trzy ludowe piosenki, wystąpiły w strojach przyozdobionych polskimi akcentami. Szkołę dzielnie reprezentowali Klara i Kasawery Krysztoforscy, Antonina Pedrycz oraz Amelia Pęksa.

Wisienką na torcie okazały się występy bardów polskich i ukraińskich. Piotr Żelenski z Bridgend zaprezentował się w repertuarze polskiej poezji śpiewanej i piosenki wędrownej. – Możemy pokazać naszą kulturę, nie tylko od tej tradycyjnej, ludowej strony. Mamy wiele wspaniałych piosenek, które w każdym przywołają piękne wspomnienia. – mówił podczas swojego występu Piotr.

Na koniec wystąpił Kacper Nowak, który swoimi ukraińskimi pieśniami i dumkami porwał do zadumy, ale i do zabawy całą salę.

- Polska społeczność w Llanelli jest niezwykła, była jedną z pierwszych, która zorganizowała w Brytanii pomoc dla Ukrainy. – przemawiała Dame Nia Griffith, członkini brytyjskiego parlamentu.

Wielką niespodzianką było ogłoszenie przez Nię Griffiths porozumienia w sprawie ustawienia w Llanelli tablicy upamiętniającej polskich żołnierzy walczących w Wielkiej Brytanii w czasie II Wojny Światowej. – Dziękuję wszystkim Polakom i Ukraińcom, którzy angażują się w życie Llanelli. W szczególności pani Joannie Drozdek, która utworzyła Polską Szkołę w Llanelli oraz paniom Agnieszce i Paulinie ze Stowarzyszenia Polskich Dziennikarzy i Pisarzy w Walii „Dialog”, z którymi pracujemy nad projektem utworzenia polskiej półki w Miejskiej Bibliotece w Llanelli. – dziękowała w języku polskim Nia Griffith.

Podczas imprezy obecni byli przedstawiciele władz miejskich Llanelli, Burry Port i Pembrey. Nie zabrakło radnego Urzędu Hrabstwa Carmarthenshire. Paolo Piana z Llanelli Community Partentship oraz Ann Evans z Multicultural Network w Llanelli, jak zwykle pomogli w organizacji imprezy i gorąco wspierali Polonię.

Dzień Polsko – Ukraiński w Llanelli zorganizowany został przez: Polską Szkołę w Llanelli „Małe Orły”, Llanelli Multicultural Network, Stowarzyszenie Polskich Dziennikarzy i Pisarzy w Walii Dialog, Stowarzyszenie Ukraińskie Sunflowers Wales oraz Llanelli Community Partnership. 

Paulina Czubatka

Foto. Paulina Czubatka




































Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Bóg się rodzi" Koncert kolęd w Llanelli

Przeczytał „Go Home Polish” i poszedł - wystawa Michała Iwanowskiego w Muzeum Narodowym w Cardiff

Cykl „Wszystkie formy literackie”: Supernadwrażliwość, czyli muzyka i poezja Mariusza Sobańskiego