Rusza nabór do pierwszej antologii polskich poetów i poetek piszących i żyjących w Walii




Pomysł stworzenia antologii polskich poetów i poetek żyjących w Walii zrodził się z potrzeby pokazania, że polska emigracja zarobkowa to nie tylko tania siła robocza. Wśród „nowej emigracji” znajduje się wielu kreatywnych ludzi, w tym poetów. Chciałabym, aby każdy kto pisze poezję mógł zaprezentować szerzej swoją twórczość. Wyrazić siebie. Powiedzieć o tym, co dla niego ważne.

Walia jest naszym domem. Tu żyjemy i pracujemy. Wychowujemy dzieci, działamy i dbamy o swoje polskie korzenie. W Walii uczymy się empatii i odkrywamy swoje talenty. To do Walii wyjechaliśmy by polepszyć swój byt i w Walii zostaliśmy by ją lepiej poznać.

Emigracja jest trudnym zagadnieniem. Emigrant nigdy nigdzie nie czuje się do końca u siebie. Zawsze będzie do czegoś tęsknił. Jego serce zawsze będzie rozdarte na dwoje, bo tu dorastają nasze dzieci, a tam przemijają nasi rodzice.

W antologii chciałabym pokazać wszechstronność polskich poetów i poetek. Nie narzucamy żadnej tematyki, jedynym elementem wspólnym będzie to, że wszyscy jesteśmy Polakami i żyjemy w Walii. Mam nadzieję, że w trakcie naboru dotrą do nas wiersze nie tylko w języku polskim. Liczę na młodych Polaków i Polki, którzy tworzą w języku angielskim i walijskim.

Chciałabym pokazać, że jesteśmy częścią Walii, jej historii i społeczności. Jesteśmy jednym z elementów stanowiących o walijskim kolorycie. Walijczycy mają poetyckie dusze – my Polacy także. Poezja jest łącznikiem. Pozwala wyrazić to co najlepsze i przetrwać najgorsze.

Paulina Czubatka



 

Celem projektu „Antologia polskich poetów i poetek tworzących i żyjących w Walii” jest:

1. Popularyzacja twórczości literackiej.

2. Rozwijanie wyobraźni twórczej, zdolności i zainteresowań literackich.

3. Rozbudzenie wrażliwości poetyckiej.

4. Uczestnictwo w kulturze, krzewienie kultury.

5. Promocja Polonii, poetów i poetek tworzących współcześnie na terenie Walii.

Regulamin:

  1. Uczestnicy mogą przesyłać od 4 do 15 wierszy na adres e – mail stowarzyszenia, do 30 Kwietnia 2023 roku (polishjournalismwales@gmail.com).
  2. Wiersze zakwalifikowane do antologii zostaną wybrane przez komisję powołaną przez Stowarzyszenie. Termin ogłoszenia wierszy zakwalifikowanych do antologii: 1 Czerwca 2023.
  3. Uczestnicy, wraz ze zgłoszeniem muszą wysłać oświadczenie przekazujące prawa autorskie do danych utworów na rzecz Stowarzyszenia. APJWW Dialog nie zastrzega wyłączności do wybranych przez siebie utworów. Autor nadal może zarządzać nimi w dowolny sposób.
  4. Nabór skierowany jest do polskich poetów i poetek zamieszkujących i tworzących na terenie Walii.
  5. W naborze może wziąć udział młodzież od 14 lat i dorośli. Osoby niepełnoletnie muszą posiadać pisemną zgodę opiekunów, co jest warunkiem koniecznym do uczestnictwa w naborze.  
  6. Premiera publikacji przewidywana jest na wrzesień 2023 roku (organizatorzy zastrzegają sobie jednak prawo do zmiany wcześniej ustalonego terminu).
  7. Oficjalna premiera antologii odbędzie się podczas wieczoru poetyckiego zorganizowanego przez Stowarzyszenie Polskich Dziennikarzy i Pisarzy w Walii Dialog.
  8. Każdy z autorów otrzyma egzemplarz autorski.
  9. Autorzy nie będą ponosić żadnych kosztów publikacji, wyjątkiem jest wysyłka egzemplarza autorskiego na koszt autora.
  10.  Egzemplarze antologii zostaną przekazane do zbiorów Biblioteki Narodowej i bibliotek uniwersyteckich w Polsce, do biblioteki POSK w Londynie, Biblioteki Miejskiej w Llanelli oraz do Biblioteki Narodowej w Cardiff.
  11. Organizatorzy zastrzegają prawo do publikowania wierszy wchodzących w skład antologii na swojej stronie internetowej, w social mediach i  w prasie.
  12. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo, do zmiany w/w terminów.
  13. Wymagane do podpisania dokumenty przesłane zostaną do uczestników, po otrzymaniu przez Organizatorów zgłoszenia do antologii. 


 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Bóg się rodzi" Koncert kolęd w Llanelli

Przeczytał „Go Home Polish” i poszedł - wystawa Michała Iwanowskiego w Muzeum Narodowym w Cardiff

Cykl „Wszystkie formy literackie”: Supernadwrażliwość, czyli muzyka i poezja Mariusza Sobańskiego