„Akademia Młodych Dziennikarzy” wystartowała.

 RUSZYŁA AKADEMIA MŁODYCH DZIENNIKARZY


    Są ciekawi świata. Mają po „naście” lat, sprecyzowane zainteresowania i marzenia. Chcą rozwijać swoje pasje i talenty.  Właśnie zaczęli swoją przygodę z dziennikarstwem. „Akademia Młodych Dziennikarzy” właśnie wystartowała. 

Do projektu zaproszono młodzież polonijną, która chce rozwijać swoje zainteresowania związane z językiem polskim, historią, sztuką i mediami tradycyjnymi.  Przedsięwzięcie zrodziło się właśnie  z myślą o nich: młodych Polonusach mieszkających i uczących się w Walii.

Pierwsze spotkanie miało miejsce w połowie stycznia. W warsztatach uczestniczyli  uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy już w poprzednich latach wykazywali zainteresowanie formami wypowiedzi dziennikarskiej oraz sztuką. Podczas  dwugodzinnych zajęć, był czas na nawiązanie nowych znajomości oraz wymianą poglądów, na tematy, które ich interesują.  

W czasie zajęć uczestnicy mieli okazję przyjrzeć się tradycyjnym  wydawnictwom prasowym. Zapoznać z nazewnictwem  związanym z częstotliwością ich ukazywania oraz formami graficznymi. Omawiano rodzaje wydawnictw prasowych pod kontem zawartości i atrakcyjności. Uczestnicy warsztatów wstępnie zaplanowali tematy, których chcieliby się podjąć w przyszłości.   

- To nie będzie to zwykła gazetka. Kaj Kurec przygotuje makietę, jego siostra Nel narysujekomiks i zapewne napisze coś o muzyce.  Ola Stefaniuk zaproponuje nam nowości wydawnicze, a jej siostra Karolina zbierze wiadomości na temat aktualnych wystaw i imprezach kulturalnych. Zadba rownież o to, czy nasze artykuły i zdjęcia są zgodne z prawem. Gorge Rokosz zajmie się historią, bo to jego konik. Ola Wawrzyszuk wprowadzi nas w świat gier komputerowych i do świata zwięrząt. Czekamy, też na Michała Zażdzyka i jego tematy o grach i polskich komiksach- mówi Marysia Turko, która w czasopiśmie będzie odpowiedzialna za sport i podróże.

Młodzi dziennikarze, graficy, fotografowie amatorzy dostali wolna rękę. Periodyk ma być efektem wspólnej pracy. Wydawnictwo ukaże się drukiem oraz w wersji elektronicznej. Aby  każdy nastolatek w Walii miał do niego dostęp. 

- Nasza młodzież to grupa indywidualistów. Mądrych nastolatków, którzy reprezentują szeroki wachlarz zainteresowań. Są dwujęzyczni. Nie tylko ładnie  wysławiają się w języku polskim, ale przede wszystkim piszą, czytają, potrafią zadawać sensowne pytania, myślą logicznie. Dwujęzyczność jest bezcennym darem, jaki my rodzice, możemy podarować naszym dzieciom- mówi Agnieszka Raduj Turko: dziennikarka i szefowa projektu polonijnego. Taka forma warsztatów dla młodych ludzi marzyła mi się od dawna. Aktywizacja młodego pokolenia jest bardzo ważna. Za kilka lat właśnie to pokolenie będzie większościowym reprezentantem polskiej emigracji. Może nie każdy z nich zostanie dziennikarzem, ale warsztaty mają za zadanie pobudzić ich do podejmowania wyzwań, do bycia aktywnym- kontynuuje. 

Grant to okazja do skupienia grupy młodzieży, która będzie aktywna na lokalnie. Wyszukanie tych, którzy nie wstydzą się swoich korzeni. W ich rękach jest przyszłość Walii i znaczenie polskiej emigracji. To oni będą prawdziwymi ambasadorami Polski. 

-To nie tylko spotkania i rozmowy o dziennikarstwie. Chcemy zainteresować młodzież naukami  humanistycznymi i przyrodniczymi. Aby mieli odwagę  rozwijać swoje pasje i talenty. Cieszę się, że mogę współpracować z panią Alicją Kurec: etnografką, przez wiele lat osobą odpowiedzialną za polską szkołę w Swansea. Pani Alicja obecnie jest w zarządzie Stowarzyszenia Dziennikarzy i Pisarzy Polskich w Walii, żyje twórczo i w zgodzie z naturą.  

Kolejne zajęcia w lutym. Przyspieszamy tempa i zaczynamy tworzyć makietę. Młodzież zdecydowała, że nowe wydawnictwo będzie kwartalnikiem, a numer ukaże się jeszcze przed Wielkanocą.

- Tematów nam nie zabraknie.  Zaprojektujemy makietę oraz logo Akademii. Będziemy dyskutować o lokalnej historii i polskich lotnikach w 82 rocznicę uformowania dywizjonu 316  w Pembrey. Ponadto poznamy sylwetkę polskiej noblistki z okazji ogłoszenia roku 2023 Rokiem Wisławy Szymborskiej i spróbujemy napisać wiersz inspirowany jej poezją. W lutym obchodzimy również Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, to również ma dla nas duże znaczenie- mówi Agnieszka Raduj- Turko. 

Grant realizowany jest dzięki Polish Community Group Ludek w Walii (oddział Llanelli) oraz lokalnym dziennikarzom i aktywistom ze Stowarzyszenia Dziennikarzy i Pisarzy Polskich w Walii „Dialog” .












AR


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

"Bóg się rodzi" Koncert kolęd w Llanelli

Przeczytał „Go Home Polish” i poszedł - wystawa Michała Iwanowskiego w Muzeum Narodowym w Cardiff

Cykl „Wszystkie formy literackie”: Supernadwrażliwość, czyli muzyka i poezja Mariusza Sobańskiego